Obchod a Černý trh (BM)

Soubor doporučení, jak začít hrát Resources
Uživatelský avatar
m@ster
Administrátor
Příspěvky: 19
Registrován: pon 26. pro 2016 12:07:00

Obchod a Černý trh (BM)

Příspěvekod m@ster » ned 22. led 2017 15:13:34

Pro přehlednost budeme používat synonymum "zboží" pro všechny suroviny, produkty, nálezy a jednotky. Obchodování je skryto pod tlačítkem TRADE kterému se také říká "černý trh" (BM). Tady můžete nakupovat a prodávat i když cena je obvykle mnohokrát vyšší než AI nabídky (AI = Umělá inteligence - hra sama). Nahoře v levém rohu jsou dvě hodnoty skladu:
Zelená je skladová hodnota v AI cenách, Žlutá je skladová hodnota v cenách černého trhu a také je vždy vyšší.

Prodej
klikni na zboží, které chceš prodat a objeví se seznam nabídek ostatních hráčů. Nejvýhodnější nabídka je nahoře. Na konci je vždy i nabídka od AI (Artificial intelligence = npc/nehráčský účet), který koupí nekonečné množství pokud neexistuje žádná hráčská poptávka. Občas se stane, že existuje hráčská poptávka za cenu nižší než je AI cena. To se stane proto, že AI cena se pohybuje a nabídka hráče byla vytvořena před tímto pohybem. Není nutné uspokojit poptávku kompletně ale je možné jí uspokojit i jen z části. Například hráč poptává 2M jednotek, ty máš 1M jednotek, ale prodat chceš jen 600k tak stále můžeš prodat i jen tolik kolik chceš pomocí šoupátka, nebo vyplněním okénka s množstvím. Sleduj ceny, občas se objeví opravdu výhodná poptávka kterou je potřeba rychle uspokojit - prodat.

Kliknutím na symbol zboží se otevře jiné okno, kde jde sledovat pohyby cen za poslední den a rozhodnout jestli je dobré prodávat, nebo ne. Jde v tomto okně rozšířit sklad a nastavit upozornění na cenu. Pošle ti zprávu, pokud je požadovaná cena dosažena. Potom stačí pouze rychle reagovat. Ceny se hýbou každých 5s. Grafická historie může být zvětšena - zmenšena pomocí dvou prstů na grafu. Poklikáním pod cenový trend na Zeleno/Žlutá čísla se v grafu přepne AI/BM cena.

Nákup
Nejde nakupovat zboží hned, ale můžeš na trhu vytvořit poptávku a počkat na ostatní hráče, aby ti zboží prodali. Pro vytvoření klikněta na tlačítko "Poptávka+" na pravé straně a vytvořte poptávku na černém trhu: Urči si množství, které chceš zakoupit a cenu za jednotku. V tomto okamžiku by jsi měl zvážit: : čím vyšší cena jakou jsi ochoten zaplatit, tím vyšší poptávka bude nastavena a zpravidla také dříve ostatními hráči uspokojena. Takže pokud máš urgentní nedostatek nějaké suroviny, třeba protože potřebuješ vylepšit nějakou budovu, nebo ti stojí výroba, pak je dobré poptávku vytvořit co nejvyšší. Pokud potřebuješ surovinu jen nakoupit dopředu, pak je dobré zveřejnit poptávku nízkou a doufat, že cena klesne až k tvé poptávce aby byla obsloužena.
Nelze vypsat poptávku, která bude více než 25% vyšší než aktuálně nejvyšší poptávka, aby se zabránilo šmelině podobným negativním jevům. Vždy je přednastavena cena, která je o 5% vyšší než aktuálně nejvyšší poptávka, čímž je míněná zajímavá poptávka, ale máš samozřejmě svobodu si cenu určit jak je libo.
Náklady na přepravu vznikají s každou vytvořenou poptávkou a představují procenta z celkové hodnoty zboží. Podle úrovně speciální budovy "Přepravní firma" se platí 5-15% z ceny zboží. Po kliknutí na "Zveřejnit požadavek hned" celková cena je odečtena z tvého účtu. Nelze vynaložit více peněz než máš. Měl bys proto dbát na dostatek hotovosti. Odesílání peněz prostřednictvím chatu je bez poplatku. Pokud na své zboží spěcháš, poté můžeš krátce do chatu napsat např. "Železná ruda BM top cena 4000" nebo "Železná ruda na BM prosím", ale nečekejte, že nižší cena bude obsloužena rychleji jen proto že jsi psal do chatu. Ostatní hráči jsou kapitalisti a vůbec ne samaritáni. Nekteří se slitují nas nováčkem, když zveřejní nižší než top poptávku a napíše: "Železná ruda pro nováčka, nemohu nabídnout více než 3500". Jen se ujistěte, že vaše nabídka je zařazena v top 10 nabídkách, protože mnoho hráčů filtruje pouze top 10 nabídky systémovým nastavením. Pokud je cena nižší, pak poptávka není vidět nebo být brána vážně. Celkový počet poptávek je zobrazen jako zelená číslice za každým produktem Pokud tvoje nabídka je nejvyšší, pak i nabízená cenazobrazena zeleně, jinak je žlutá. Modrá číslice značí, že existuje poptávka od někoho, kdo je ve tvých přátelích. (viz "NETIKETA"). Tvůj požadavek zůstane aktivní přesně 2 dny a poté dostaneš zpět zbývající peníze včetně nákladů na dopravu.
Časté obchodování dodává alespoň nějaký pocit, jakou cenu bys měl žádat pro své záměry. Někteří hráči bývají naštvaní, když jejich poptávku někdo přehodí o jen $1/jednotku, ale to je naprosto legitimní postup a nezáleží na tom, jestli přehodí o $1 nebo o $100. Pokud jim to vadí, pak musí přehodnotit svojí poptávku.

Zpět na „Univerzální pomůcka pro začátečníky (EVA)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů